برنج دودی چیست؟ خواص+مضررات و طرز تهیه آن

برنج از مهم‌ترین غلات مصرفی در سراسر جهان است و به عنوان یک منبع غذایی بسیار مهم در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنج به عنوان منبعی عالی از کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، ویتامین‌های گروه B، مواد معدنی مانند آهن، پتاسیم، فسفر، منیزیم شناخته شده است. علاوه بر آن نیز برنج با کالری کم، بدون کلسترول و غذاییی کم‌چرب مناسب افرادی است که می‌خواهند وزن خود را کنترل کنند یا به دنبال رژیم غذایی سالم هستند.

برنج دودی نوعی برنج است که با استفاده از فرایند دودکردن برنج سفید تولید می‌شود. علاوه بر ظاهری زیبا برنج دودی نیز دارای ویژگی‌های مفید برای سلامتی است. بطور کلی برنج دودی مانند برنج سفید معمولی از کربوهیدرات، پروتئین و فیبر غذایی غنی بوده و همچنین دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید مانند آهن و مس است. برای دودی کردن برنج سفید معمولا از خرده چوب‌هایی مانند درخت بادام، کاج و مواردی دیگر استفاده می‌شود. از این رو کیسه‌های حاوی برنج را آویزان می‌کنند تا از طریق دودی که از خرده چوب‌های احتراق شده بیرون می‌آید، رنگ برنج تغییر کند و برنج دودی تولید شود.

خواص برنج دودی

برنج دودی نیز مانند برنج سفید معمولی دارای ویژگی‌های مغذی مهم است که می‌تواند به سلامتی بدن کمک کند. برخی از خواص برنج دودی عبارت‌اند از:

  • برنج دودی همانند سایر انواع برنج‌ها دارای فیبر غذایی است که مصرف آن می‌تواند به بهبود گوارش و کاهش خطر بیماری‌های مرتبط با آن کمک کند.
  • برنج دودی سرشار از کربوهیدرات بوده و به عنوان منبع انرژی برای بدن عمل می‌کند.
  • برنج دودی حاوی آهن است که به عنوان یکی از مواد معدنی مهم برای تولید هموگلوبین و اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن به شمار می‌آید.
  • برنج دودی شامل آنتی اکسیدان‌های مفیدی مانند فلاوونوئیدهاست که می‌توانند در مقابله با خطرات اکسیداسیونی در بدن کمک‌کننده باشد.
  • برنج دودی حاوی مس است که نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، تولید خون و سلامت استخوان دارد.

آیا برنج دودی منجر به بروز سرطان می شود؟

برنج دودی به طور معمول از خرده چوب درخت بادام، کاج و گونه‌های دیگر تهیه می‌شود. برخی مطالعات و بررسی‌ها نشان داده‌اند که خرده‌چوب این درختان حاوی ترکیباتی مانند فنل‌ها و پلی‌کلرومتین‌ها هستند که می‌توانند در برخی شرایط به عنوان عامل سرطان‌زا حساب شوند؛ اما برنج دودی باتوجه به طریقه تهیه خود احتمالاً تنها یک مقدار خیلی کوچکی از خرده چوب را در خود دارد و برای تهیه ان از خرده‌چوب کمتری استفاده می‌شود. به همین دلیل برای برنج دودی همانند دیگر انواع برنج‌ها احتمال خطر سرطان وجود نداشته و بدون نگرانی می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

 

 

تیم تحریریه برتیکا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *