تفاوت برنج نیم دانه و لاشه چیست؟

همانطور که می‌دانید برنج‌های نیم دانه و لاشه از انواع برنج‌های ایرانی به شمار می‌آیند که از الک شدن برنج سالم بدست می‌آیند. درواقع زمانیکه برنج سالم با استفاده از دستگاه بوجار الک شده، برنج‌هایی که مقاومت پایینی دارند زود شکسته می‌شوند و تبدیل به برنج نیم‌دانه یا لاشه می‌گردند. این دو برنج از نظر میزان هضم شباهت بسیاری به یکدیگر دارند؛ بطوریکه باتوجه به شکسته بودن آن‌ها، هضم آن‌های راحت است. علاوه بر آن نیز از قیمت پایین‌تری نسبت به سایر برنج‌های سالم در بازار برخوردار هستند.

یکی از تفاوت‌های برنج‌ نیم دانه و لاشه را می‌توان در کیفیت آن‌ها دانست. به عنوان مثال از آنجایی که برنج طارم برنجی خوشبو و معطر است، زمانیکه برنج لاشه از آن جدا می‌شود نیز معطر خواهد بود. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با تفاوت‌ برنج نیم دانه و لاشه آشنا شوید.

تفاوت برنج نیم دانه و لاشه از لحاظ ظاهری

برنج‌های لاشه و نیم دانه از لحاظ ظاهری مقداری باهم تفاوت دارند و این تفاوت باعث شده است تا راحت‌تر بتوانید این دو نوع برنج را از هم تشخیص دهید. اندازه برنج لاشه تقریبا دو سوم برنج سالم است، اما برنج نیم دانه به اندازه یک سوم برنج سالم اندازه دارد. البته لازم به ذکر است که در برنج‌های نیم‌دانه و لاشه شامل درصدی از برنج سالم نیز هستند.

در خصوص برنج‌های نیم‌دانه می‌توانید این مقاله “برنج نیم دانه چیست؟ ویژگی ها و تفاوت با سایر برنج ها” از بلاگ برتیکا را نیز مطالعه کنید.

تفاوت برنج نیم دانه و لاشه از لحاظ کیفیت

همانطور که گفته شد، این برنج‌ها از لحاظ کیفیت تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای تشخیص کیفیت آن‌ها ابتدا باید دید از کدام نوع برنج هستند. به عنوان مثال برنج نیم دانه طارم با برنج نیم دانه هاشمی از لحاظ  میزان معطر بودن کمی نسبت به هم متفاوت‌اند؛ یا برنج نیم دانه و لاشه طارم و هاشمی کیفیت بالاتری نسبت به نیم دانه شیرودی دارند؛ از این رو قیمت آن‌ها نیز کمی گران‌تر است. به طور کلی زمانی که برنج‌های ایرانی کیفیت داشته باشند، نیم دانه و لاشه آن‌ها نیز کیفیت بالایی خواهند داشت.

کاربرد برنج های نیم دانه و لاشه

از آنجایی که این نوع برنج‌های قیمت پایین‌تری نسبت به سایر دارند، برای مصارف خانگی انتخاب بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. همچنین برنج‌های نیم‌دانه و لاشه بدلیل ظاهری شکسته و کوتاه نسبت به برنج‌های سالم و معمولی بیشتر در تهیه غذاهایی مانند آش، سوپ، شیربرنج، حلیم، فرنی و شله زرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر آن نیز می‌توان با آرد کردن آن‌ها در تهیه انواع نان و شیرینی استفاده کرد.

خرید برنج نیم دانه و لاشه باکیفیت و اصل شمال از مزرعه برتیکا

برای خرید برنج هاشمی لاشه، خرید برنج نیم دانه طارم و خرید برنج نیم دانه هاشمی می‌توانید به وب سایت برتیکا مراجعه کرده و در دسته‌بندی موردنظر خرید خود را انجام دهید. فروشگاه برتیکا بهترین انواع برنج و متنوع را باکیفیتی بالا و هزینه مناسب خدمت شما عرضه می‌کند. برنج‌هایی که خاص منطقه بهشهر مازندران بوده و توسط کشاورزان ماهر برداشت می‌شوند.

 

 

 

تیم تحریریه برتیکا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *