10 نکته طلایی طرز پخت برنج ایرانی و مجلسی

طرز پخت برنج ایرانی

همانطور که می‌دانید، برنج ایرانی به دلیل طعم و عطری فوق‌العاده و ری کردن هنگام پخت، جزئی از غذای اصلی ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود و نسبت به اکثر برنج‌های خارجی برتری دارد. برنج پخته شده معمولا با انواع خورش سرو می‌شود و بسیاری با خرید برنج ایرانی و پخت آن در مجالس و مهمانی‌ها استفاده می‌کنند. طرز پخت برنج ایرانی همواره یکی از دغدغه‌های آشپزها است تا بتوانند برنجی خوش‌دم و خوشمزه دست کنند.

برای پختن برنج روش‌های بسیاری وجود دارد که باتوجه به نوع برنج می‌توانند متفاوت باشند. از آنجایی که برنج دارای خواصی همچون B1، کنترل فشار خون، تقویت پوست و مو (بویژه آب برنج)، افزایش انرژی و موارد از این دست دارد، مصرف آن به صورت کته یا دمی بیشتر توصیه می‌شود.

پخت برنج ایرانی به صورت دمی

طرز پخت برنج ایرانی بویژه برای مجالس و مهمانی‌های پرجمعیت، همیشه از دغدغه‌های آشپزهای ایرانی بوده و برای اینکه بتوانند پلوی اصیل ایرانی را بخوبی بپزند، باید به فوت و فن‌های آشپزی بخوبی آشنا باشند. برای پخت برنج دمی خوشمزه، ابتدا برنج را بخوبی بشوئید، بطوری که دانه‌های برنج به صورت شفاف از داخل آب مشخص شوند. سپس برنج را درون قابلمه موردنظر بریزید و به همراه آب ولرم به مدت دو ساعت بگذارید تا خیس بماند.

سپس آب برنج را خالی کنید و دوباره به ازای هر پیمانه برنجی که شستید، به اضافه یک پیمانه بیشتر، به آن آب اضافه کنید؛ بصورتی که آب به اندازه 4 بند انگشت بالاتر از برنج باشد.

در این مرحله، مقداری نمک و روغن مایع به برنج اضافه کنید و آن را بر روی حرارت زیاد قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. به این نکته توجه داشته باشید که درِ قابلمه برنج بر روی آن گذاشته شود تا آب برنج بخوبی بخار گردد.

زمانیکه آب برنج به خوبی کشیده شد، درِ قابلمه را درون دم‌کنی قرار دهید و بر روی قابلمه بگذارید؛ سپس به مدت 30 الی 40 دقیقه برنج را بر روی حرارت کم بگذارید تا بخوبی دم بکشد. همچنین برای اینکه برنج ته‌دیگ لذیذ و برشته‌ای داشته باشد، باید برنج را بیشتر بر روی حرارت کم قرار دهید.

بیشتر بخوانید: تشخیص برنج ایرانی اصل

طرز پخت برنج ایرانی خوشمزه

نکات مهم هنگام پخت برنج ایرانی

برای قد کشیدن بیشتر برنج می‌توانید در هنگام جوشیدن آن، مقداری آب سرد یا چند تکه یخ کوچک به قابلمه اضافه کنید.

همانطور که گفته شد برنج‌های ایرانی دارای خواص بسیاری هستند. با اینکه پخت برنج ایرانی به روش آبکشی ظاهر بهتری دارد؛ اما استفاده از روش آبکشی باعث می‌شود تا مواد مغذی از ان جدا شده و خاصیت کمتری به خود بگیرد.

طرز پخت برنج ایرانی با پلوپز به این صورت است که ابتدا باید آب را در پلوپز بجوشانید؛ سپس برنج را به آن اضافه کنید. به این نکته توجه داشته باشید که به ازای هر پیمانه برنج، یک و نیم پیمانه آب داخل آن بریزید. سپس در زمانی که برنج در آب در حال جوشیدن است به آن مقداری نمک اضافه کنید تا برنج یکدست و خوشطعمی را بپزید.

تیم تحریریه برتیکا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *